Hoppa till sidans innehåll

2013


RESULTAT 2013

DAT ARRANGÖR U TÄVLING/Arrangemang INFO
Januari        
5-6 SBGF/Asarums BGK EB Svenska Cupen kval final Nat, lag
12-13 SBGF/BGK Linjen Filt Tjejfemman Nat, lag
19 Olofströms BGK EB EB-serie final Nat, ind
20 Borås MGK Filt Västsvenska touren 4 Nat, ind
26-27 EBGS/MunktellArenan EB EB-maraton Nat, ind
27  BGK Linjen Filt Ungdom- och Juniortävling Nat, ind
         
Februari        
2-3 Borås MGK/VSBGF Filt VSBGF Inomhusserie Div 1 Nat, lag
3 Hårdton IK/VSBGF EB VSBGF Inomhusserie Div 2 Nat, lag
BGK Linjen Filt Landskronatouren 2 Nat, ind
10  Asarums BGK EB Ungdom- och Juniorseriespel DT, lag
10  Askims BGK/VSBGF EB Mix och parlags DM Nat, lag
10  EBGS/MunktellArenan Filt Top-10 3 Nat, ind
16 Olofströms BGK EB Top-8 4 Nat, ind
23 BGK Linjen Filt Seriespel div 1 omg 3 Nat, lag
23-24 SBGF/Asarums BGK EB 3-manna junior Nat, lag
24 BGK Linjen Filt Seriespel div 1 omg 4  
         
Mars        
2-3 EBGS/MunktellArenan Filt Seriespel Nat, lag
2-3 U23, Mannheim, Tyskland EB Grundspelfinal Int, lag
Asarums BGK EB Top-8 final Nat, ind
3 Askims BGK/VSBGF EB Västsvenska touren 5 Nat, ind
9-10 BGK Linjen Filt Seriespel div 2, omg 2 omg 3 Nat, lag
9-10 Askims BGK/VSBGF EB VSBGF Inomhusserie Div 1 Nat, lag
10 Borås MGK/VSBGF Filt VSBGF Inomhusserie Div 2 Nat, lag
10  EBGS/MunktellArenan EB Top-12 3 Nat, ind
16-17 EBGS/MunktellArenan Filt Top-10 final Nat, ind
17  BGK Linjen Filt Landskronatouren 3 Nat, ind
17  Hårdton IK/VSBGF EB Västsvenska touren final Nat, ind
23  Asarums BGK EB EB-serie final Nat, lag
24 BGK Jönköping Filt Nat./DM Nat, ind
         
April        
7 Scandic Uplandia, Uppsala   Årsmöte  
13-14 EBGS/MunktellArenan EB Top-12 final Nat, ind
21 Askim BGK MOS Västsvenska touren Int, ind
28 Perstorp BGK F   Nat, ind
28 Enköping BGK F Cup Stockholm 1 Nat, ind
28 Borås MGK F Västsvenska touren Nat, ind
         
Maj        
5 Olofström BGK F   Nat, ind
5 Sundbyberg BGK F Cup Stockholm 2 Nat, ind
5 Kungälv BGK F Västsvenska touren Nat, ind
5 Örebro BGK F   Nat, ind
11-12 SBGF   Svenska serien 1 Nat, lag
18-19 Nationscup   SeniorerJuniorer & Oldtimers Int, lag+ind.
19 Åhus BGK F   Nat, ind
19 Södertälje BGK F   Nat, ind
25 Sundsvall BGK F   Nat, ind
26 Uppsala BGK EB Cup Stockholm 3 Nat, ind
26 Gullbergsbro BGK EB Västsvenska touren Nat, ind
26 Hjelmsjö BGK EB Öresundstouren Nat, ind
26 Haga BGK F   Nat, ind
26 Sundsvall BGK F   Nat, ind
         
Juni        
1-2 Askim BGK B Västsvenska touren Int, ind
1 Skönsberg SK F   Nat, ind
1 Norrtälje BGK F Mattes Minne Cup Nat, ind
2 Norrtälje BGK F Cup Stockholm 4 Nat, ind
2 Jönköping BGK EB DM Ind. Nat, ind
2 Skönsberg SK F   Nat, ind
8-9 SBGF   Svenska serien 2 Nat, lag
15-16 Tantogården BGK B Cup Stockholm 5, Nattmara Nat, ind
15-16 WAGM Hastings MOS    
15  Umeå BGK F   Nat, ind
16 Umeå BGK F   Nat, ind
16 Munken BGK F Västsvenska touren Nat, ind
16 Sjöviken BGK F Öresundstouren Nat, ind
16 Köping BGK F   Nat, ind
23 MGK49 Nyköping F   Nat, ind
23 Göteborg BGK F Västsvenska touren Nat, ind
23 SSBGF F Mixed-DM DM, lag
26 Trollhättan BGK EB Semestermaran  
29-30 Skoghalls BGK B   Int, ind
29-30 Gällivare BGK F Nordsvenska mästerskapen DM, ind+lag
         
Juli        
3-6 SBGF/Norrtälje BGK F OT-SM Nat, ind
6-7 SBGF/Norrtälje BGK F OT-SM 5-manna Nat, lag
11-12 SBGF/Gullbergsbro BGK EB SM  Int, ind+lag
13 SBGF/Gullbergsbro BGK EB SM Matchspel  
20-21 SBGF   Svenska serien 3 Nat, lag
24 Mjölby BGK F   Nat, ind
27 Örnsköldsviks MGK F    
28 Örnsköldsviks MGK F    
28 Mosås BGK F   Nat, ind
28 Staffanstorp BGK F Öresundstouren Nat, ind
30 SBGF/Asarum BGK F+EB Ungdoms-SM lag Nat, ind+lag
         
Augusti        
1 SBGF/Asarum BGK F Ungdoms-SM filt Nat, ind+lag
3 SBGF/Asarum BGK EB Ungdoms-SM EB  
3-4 Örebro BGK F DM

DM, ind+lag

Myresjö BGK F   Nat, ind
7-10

WMF/Portel Lag, Indv

WMF/Portel Matchspel

F+EB Junior-EM

Int, ind+lag

 

7-10

WMF/Appelscha Lag, Indv

WMF/Appelscha Matchspel

F OT-EM
Int, ind+lag
10 Tyresö BGK F Cup Stockholm 6 B, A Nat, ind
11 Daga BGK F   Nat, ind
11 Tyresö BGK F Cup Stockholm 6 U, C, D Nat, ind
11 Umeå BGK EB    
11 SSBGF/Granhyddan BGK F   DM, ind+lag
17-18

VSBGF/Uddevalla BGK

Indv, Lag  CUP

F   DM, ind+lag
17 AK-98 BGK Par Lag B   DM, lag
17 Sollefteå BGK F   Nat, ind
18  AK-98 BGK B   DM, ind
18  Värend BGK F   Nat, ind
18  Djulö BGK F   Nat, ind
18  Sollefteå BGK F   Nat, ind
21-24

WMF/Bad Munder Lag, Indv
WMF/Bad Münder Matchspel 

F+EB Senior-VM Int, ind+lag
25 Tuve Tigers Cup F Västsvenska touren Nat, ind
25 Malmö BGK EB Öresundstouren Nat, ind
25 Västervik BGK F   Nat, ind
25 Strängnäs BGK F   Nat, ind
25 AK-98 BGK B Cup Stockholm final Nat, ind
31 BBGF/Stora TunaBGK F DM lag  
         
September        
Malmö BGK EB

Öresundstouren final

Gruppspel   Slutspel

Nat, ind
1 Kristinebergs BGK MOS Krillan Cup  
1 BBGF/Stora Tuna BGK F DM individuellt  
Mjölby BGK F Mellansvenska cupen final Nat, ind
7-8 SBGF/Enköping BGK F

Svenska Cupen filt

Kvalspel  Finalspel

Nat, lag
15  Gullbergsbro BGK MOS DM   DM, ind
22 Borås MGK F Västsvenska touren final  Nat, ind
29 MSBGF/MunktellArenan EB EB-DM DM, ind
         
Oktober        
3-5 EMF/Holesov EB Europacupen Int, lag
6 Vinslövs BGK F 5-varv Nat. Ind
12-13 SBGF/BGK Linjen F Mixed-SM Nat. lag
20 EBGS/MunktellArenan EB Top-12 kval 1 Nat. Ind
20 Asarums BGK EB Distriktsserie omg 1 DT, lag
27 VSBGF/Alelyckan F Västsvenska Touren 1 NT, Ind
27 BGK Linjen F LandskronaTouren 1 NT, Ind
27 EBGS/MunktellArenan F Top 10 kval 1 NT, Ind
         
November        
         
2-3 SBGF/Borås MGK F 3-manna ungdom Nat, lag
10 Vinslövs BGK F Distriktsserie Div 1 omg 1 DT, lag
9-10 VSBGF/Alelyckan F Västserien Div 1 omg 1 DT, lag
9-10 Borås MGK F Västserien Div 2 & 3 omg 1 DT, lag
16 BGK Linjen F Serie Div 2 omg 1 DT, lag
17 BGK Linjen F Serie Div 1 omg 1 DT, lag
17 Asarums BGK EB Top 8 kval 1 NT, Ind
17 EBGS/MunktellArenan EB Top 12 kval 2 NT, Ind
23 BGK Linjen F Serie Div 3 omg 1 DT, lag
24 Hårdtons IK F Västsvenska touren 2 NT, Ind
24 Vinslövs BGK F 5-varv NT, Ind
29-30 SBGF/Munktellarenan F Inomhus-SM   Nat, Ind
         
December        
SBGF/MunktellArenan F Inomhus-SM Matchspelet NT, Ind
7-8 Asarums BGK EB 24-timmars NT, Ind
7-8 Hårdtons IK EB Västserien Div 1 omg 2 DT, lag
7-8 VSBGF/Alelyckan F Västserien Div 2 & 3 omg 2 DT, lag
15 Vinslövs BGK F Distriktsserie Div 2 omg 1 DT, lag
15 Borås MGK F Västsvenska touren 3 NT, Ind
15 EBGF/MunktellArenan F Top 10 kval 2 NT, Ind
26 Vinslövs BGK F Julmara 8 varv NT, Ind
29 BGK Linjen F Parlag NT, lag

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:11 Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info