Hoppa till sidans innehåll

2015


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

 

 

SBGF SPELPROGRAM 2015

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
5-6 SBGF/Hårdton IK EB Svenska Cupen            Nat, lag
11 Asarum BGK  EB Top-8 2 Nat, ind
17-18 MunktellArenan  EB Nattmara Int, lag
24-25 SSBGF/Linjen/Asarum/Vinslöv Filt/EB SSBGF-Serien 2 DS, lag 
24-25 MunktellArenan Filt Serien 1 DS, lag 
25 Askim BGK EB VSBGF-Tour 4 Nat, ind
Februari        
7-8 Askim BGK EB VSBGF-Serien 3, Div 1 DS, lag 
8 Borås MGK Filt VSBGF-Serien 3, Div 2-3 DS, lag
8 BGK Linjen Filt SSBGF-Tour 4 Nat, ind 
8 MunktellArenan Filt Top-10 Kval 3 Nat, ind
15 Asarum BGK EB Asarumsserien Final DS,lag 
15 BGK Jönköping Filt VSBGF Tour 5 Nat, ind 
21-22 SBGF/Askim BGK EB 3-Manna Junior Nat, lag
28 MunktellArenan Filt Serien 2 DS, lag
Mars        
1 MunktellArenan Filt Serien 2 DS, lag
1 VSBGF/Alelyckan Filt Göteborgscupen Nat, ind
7-8 BGK Jönköping Filt VSBGF-Serien 4, Div 1 DS, lag
7-8 Hårdton IK EB VSBGF-Serien 4, Div 2-3 DS, lag
8 Asarum BGK EB SSBGF-Tour 5, Top-8 3 Nat, ind
8 MunktellArenan EB Kval 3 Nat, ind
14-15 SSBGF/Linjen/Asarum/Vinslöv Filt/EB SSBGF-Serien 3 DS, lag
14-15 MunktellArenan Filt Top-10 Final Nat, ind
21-22 WMF/Olten (SUI)  Indv   Lag EB U-23 Challenge Nat, lag
21-22 SBGF/Hårdton IK    Dag 2 EB Tjejfemman Nat, lag
28-29 SBGF/Norrköping   Årsmöte  
April        
5 Asarum BGK EB Top-8 Final Nat, ind
5 VSBGF/Alelyckan Filt VSBGF-Tor Final Nat, ind
4-5 DMU/Odense (DEN) EB NM Int, Ind, lag
11-12 MunktellArenan EB EB-Final Nat, ind
12 Vinslöv BGK Filt SSBGF-Tour Final Nat, ind
19 Askim BGK MOS IT Int, ind
26  Enköping BGK Filt NT, Cup Stockholm 1 Nat, ind
26 Göteborg BGK Filt NT Nat, ind
26 Borås MGK (inställd)* Filt NT Nat, ind
26 Perstorp BGK Filt NT Nat, ind
Maj        
3 Sundbyberg BGK Filt NT, Cup Stockholm 2 Nat, ind
3 BGK Linjen Filt NT, Öresundstouren 1 Nat, ind
9-10 SBGF   Resultatlänkar   Svenska Serien 1 Nat, lag
16 Sundsvall BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
17 Sundsvall BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
17 Örebro BGK Filt NT, MSV Cup 1 Nat, ind
17 Gullbergsbro BGK EB NT, Gullbergsbroslaget Nat, ind
17 Asarum BGK Filt NT Nat, ind
23-24 WMF/Askim (SWE) Betong/EB Nationscup Oldtimers Int, lag 
23-24 WMF/Ostrava (CZE) EB Nationscup Juniorer Int, lag
23-24 Lahti Open Filt/EB IT  
24 Ersta MGK Filt NT, Cup Stockhom 3 Nat, ind
24 Södertälje BGK Filt NT, MSV Cup 2 Nat, ind
24 Kalmar MGK EB DM  
30 Tantogården BGK Betong NT, Cup Stockhom 4  
30 Skönsberg BGK Filt (Nifo) NT, Lördag Nat, ind
31 Skönsberg BGK Filt (Nifo) NT, Söndag Nat, ind
31 Haga BGK Filt NT, MSV Cup 3 Nat, ind
31 Askim BGK Betong IT Int, ind
Juni        
6 Umeå BGK EB NT, Lördag Nat, ind
6-7 WMF/Hastings (GBR) Lag  Ind MOS WAGM Int, ind, lag
7 Strömstad BGK Filt NT Nat, ind
7 Umeå BGK EB NT, Söndag Nat, ind
7 Eskilstuna BGK Filt NT, MSV Cup 4 Nat, ind
7 AK98 BGK Betong NT, Cup Stockhom 5 Nat, ind
7 Sjöviken IF EB NT, Öresundstouren 2 Nat, ind
13-14 SBGF Resultatlänkar   Svenska Serien 2 Nat, lag
21 MGK 49 Nyköping Filt Midsommarslaget, MSV Cup 5 Nat, ind
27-28 Skoghall BGK Betong 16:e Internationella Int, ind
Juli        
1-3 SBGF/Sundsvall BGK Filt SM+Cup Int, ind, lag
8-12 SBGF/Asarum BGK Filt OT-SM+5-Manna Int, ind, lag
18-19 SBGF Resultatlänkar   Svenska Serien 3 Nat, lag
22 Mjölby BGK Filt NT, MSV Cup 6 Nat, ind
25 Skönsberg BGK Filt (City) NT, Lördag Nat, ind
26 Skönsberg BGK  inställd Filt (City) NT, Söndag Nat, ind
26 Mosås BGK  HCP.pdf Filt NT, MSV Cup 7 Nat, ind
26 Trollhättan BGK  HCP.pdf EB NT, Semestermaran Nat, ind
26 Malmö BGK Filt NT, Öresundstouren 3 Nat, ind
29-31 SBGF/Växjö BGK  Filt Filt/EB Ungdoms-SM Nat, ind
Augusti        
1 SBGF/Växjö BGK  EB FILT/EB Ungdoms-SM Nat, ind
2 Solna BGK EB NT, Cup Stockhom 6 Nat, ind
2 Myresjö BGK Filt NT Nat, ind
5-8 WMF/Askim (SWE)  Matchplay Betong/EB EM Oldtimers Int, ind, lag
5-8 WMF/Ostrava (CZE) Matchplay EB EM Juniorer Int, ind, lag
8  Norrtälje BGK Filt NC, Mattesminnes CUP Nat, ind
8 Örnsköldsvik MGK Filt NT, Lördag Nat, ind
9 Örnsköldsvik MGK Filt NT, Söndag Nat, ind
9 Daga BGK Filt NT, MSV Cup 8 Nat, ind
9 Norrtälje BGK Filt NT, Cup Stockhom 7 Nat, ind
9 BGK Kärnan Filt DM, SSBGF Mixed Nat, ind
15-16 SBGF F/EB/B/MOS DM-Helg  
15-16 Umeå BGK Filt DM DM, ind
16 Skoghall BGK Filt DM, Mixed + 7 Manna lag Nat, ind
16 Sjöviken IF Filt DM DM, ind, lag
16 BGK VK-78 Filt DM DM, ind, lag
19-22 WMF / Lahti (FIN) Herr Dam Filt/EB VM-Seniorer Int, ind, lag
22 Sollefteå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
23 Sollefteå BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
23 Djulö BGK Filt NT, MSV Cup 9 Nat, ind
23 BGK Värend Filt NT Nat, ind
29 Skellefteå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
30 Skellefteå BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
30 Tuve Tigers BGK Filt NT, Tuve-Cupen Nat, ind
30 Strängnäs BGK Filt NT, MSV Cup 10 Nat, ind
30 Kristineberg BGK MOS NT, Cup Stockholm FINAL Nat, ind
30 Hjelmsjö BGK EB NT, Öresundstouren 4 Nat, Ind
September        
5-6 SBGF / Eskilstuna  Kval  Final Filt Svenska Cupen Nat, lag
12-13 MGK 49 Nyköping Filt NT, MSV Cup FINAL Nat, ind
13 Gullbergsbro BGK MOS IT, Tävling 2 Int, ind
13 Hjelmsjö BGK EB NT, Öresundstouren FINAL Nat, ind
27 MunktellArenan EB DM DM, ind, lag
Oktober        
1-3 WMF / Appelscha (NED) Filt Europacupen Int, ind, lag
11 Askim BGK MOS IT, Tävling 3 Nat, ind
11 Vinslöv BGK Filt SSBGF-Tour 1 Nat, ind
11 EBGS/MunktellArenan Filt Top 10 Kval 1 Nat, ind
18 Asarum BGK EB Asarumsserien 1 DS, lag
18 Hårdton IK EB VSBGF Tour 1 Nat, ind
24-25 SBGF / Hårdton IK EB Mixed-SM Nat, lag
31 SBGF / MunktellArenan   Arrangemang Höstlövet Nat, lag
November        
1 SBGF / MunktellArenan   Arrangemang Höstlövet Nat, lag
7-8 Hårdton IK EB VSBGF-Serien 1, Div 1 DS, lag
7-8 Askim BGK EB VSBGF-Serien 1, Div 2-3 DS, lag
8 BGK Linjen Filt SSBGF-Tour 2 Nat, ind
8 MunktellArenan EB Top 12 Kval 1 Nat, ind
13-15 SBGF / Göteborg   Planeringskonferens  
15 BGK Linjen Filt SSBGF-Serien 1 DS, lag
22 Borås MGK Filt VSBGF-Tor 2 Nat, ind
22 MunktellArenan Filt Top 10 Kval 2 Nat, ind
28-29 Borås Filt VSBGF-Serien 2, Div 1 DS, lag
28-29 Alelyckan Filt VSBGF-Serien 2, Div 2-3 DS, lag
29 Asarum BGK EB SSBGF-Tour 3 Nat, ind
December        
4-6 SBGF / MunktellArenan EB Inomhus-SM Slagspel Matchspel Nat, Ind, lag
13 Askim BGK EB VSBGF-Tour 3 Nat, ind
13 Asarum BGK EB Top-8 Kval 2 Nat, ind
26 Vinslöv BGK Filt SSBGF-Tour 4 Julmara Nat, ind

* Det ser ut som om Borås inte kommer att ha några banor när deras tävling ska spelas 26 april. Tävlingen är därför inställd
 Finns en liten chans att det kan lösa sig så de vill hålla möjligheten öppen att kunna ha tävlingen om det är möjligt. Därav (ev inställd)

 

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 29 NOV 2016 17:03 Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info