Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram / Resultat 2017


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram utomhus 2017.pdf

Spelprogram inomhus 2017-2018.pdf

 

SBGF SPELPROGRAM 2017

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
7-8 SBGF / MunktellArenan  FINAL EB Svenska Cupen  SM, lag 
15  Asarum BGK  EB  EB-Serie-1  DS, lag 
15  Borås MGK  Filt  VSBGF-Tour-3  Nat, ind 
21-22  MunktellArenan  EB  EB-Maraton  Int, lag 
22  BGK Linjen  Filt  Mixed  DS, lag 
29  Asarum BGK  EB  Top-8 FINAL  Nat, ind 
29  MunktellArenan  Filt  Top-10, Kval-2  Nat, ind 
29 Alelyckan Filt Alelyckan Open Nat, ind
Februari        
4-5  Borås MGK  Filt  VSBGF-Serie, Div 1, omg 3  Nat, lag 
5 BGK Jönköping Filt VSBGF-Serie, Div 2, omg 3 Nat, lag
5 BGK Linjen Filt SSBGF-Tour-3 Nat, ind
5 MunktellArenan EB Top-12 Kval-3 Nat, ind
12 Asarum BGK EB EB-Serie-2 DS, lag
18-19 BGK Linjen Filt Nattmara Nat, ind
19 MunktellArenan Filt Top-10, Kval-3 Nat, ind
19 BGK Jönköping Filt VSBF-Tour-4 Nat, ind
25-26 Hårdton IK EB 3-Manna Ungdom/Junior Nat, Lag
Mars        
4-5  BGK Jönköping  Filt  VSBGF-Serie, Div 1, omg 4 Nat, lag
5 Askim BGK MOS VSBGF-Serie, Div 2, omg 4 Nat, lag
5 Asarum BGK EB EB-Serie FINAL Nat, lag
5 MunktellArenan Filt Mixed/Foursome Nat, lag
12 Asarum BGK EB SSBGF-Serie-3 Nat, lag
12 BGK Linjen omg 2B omg 3 Filt Lokalt seriespel DS, lag
18-19 SBGF/MunktellArenan Filt Tjejfemman Nat, lag
19 Alelyckan Filt DM, Västsvenska DM, ind
25-26 MunktellArenan EB Top-12 FINAL Nat, ind
25-26 SBGF/Asarum  1  2  Indv  Final EB U-23 Challenge Int, lag
26 Hårdton IK  Kval    Cup EB VSBGF-Tour-FINAL Nat, ind
April        
1-2  SBGF/Västerås    Årsmöte   
8-9 MunktellArenan Filt Top-10-FINAL Nat, ind
9 Asarum BGK EB SSBGF-Tour-FINAL Nat, ind
17 Askim BGK MOS Minitouren 1 Int, ind
23 Växjö BGK Filt NT, Spetsamossen Open Nat, ind
23 Borås MGK Filt NT Nat, ind
23 Enköping BGK Filt NT, Cup Stockholm-1 Nat, ind
30 Sundbyberg BGK Filt NT, Cup Stockholm-2 Nat, ind
Maj        
1 Olofström BGK  Filt NT, Vårmara  Nat, lag 
7 BGK Linjen Filt NT, ÖresundsTouren-1 Nat, ind
7 Södertälje BGK Filt NT, MSV-Cupen-1 Nat, ind
7 Tyresö BGK Filt NT, Cup Stockholm-3 Nat, ind
13-14 SBGF F/B/EB Svenska Serien-1 Nat, lag
20 Skönsberg SK  Filt NT, Lördag (City)  Nat, ind
21 Skönsberg SK  Filt  NT, Söndag (City)  Nat, ind 
21  Asarum BGK Filt  NT  Nat, ind 
21  Örebro BGK  Filt  NT, MSV-Cupen-2  Nat,ind 
28  Sjöviken IF  Filt  NT, ÖresundsTouren-2  Nat, ind 
28 Askim BGK  Betong  IT  Int, ind 
28  Haga BGK  Filt  NT, MSV-Cupen-3  Nat, ind 
28 Tantogården BGK Betong NT, Cup Stockholm-4 Nat, ind
Juni        
3-4 EMF / Askim BGK (SWE) EB / Betong Nationscupen Juniorer  Int, lag 
3-4 WMF / Zaton (CRO)  Speedfinal EB / Filt Grand Prix Int
3 Umeå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
4 Umeå BGK EB NT, Söndag Nat, ind
4 Kalmar MGK Filt NT Nat, ind
4 Mosås BGK EB DM, Öppen tävling DM, ind
4 AK-98 BGK Betong NT, Cup Stockholm-5 Nat, ind
10-11 SBGF F/B/EB Svenska Serien-2 Nat, lag
17 Skönsberg SK Filt NT, Lördag (NIFO) Nat, ind
18-21 Ungdomsläger Malmö Filt/EB Läger Läger
18 Skönsberg SK Filt NT, Söndag (NIFO) Nat, ind
18 BGK Jönköping  INSTÄLLD Betong NT, Invigningstävling Nat, ind
18 Göteborg BGK Filt NT Nat, ind
18 Djulö BGK Filt NT, MSV-Cupen-4 Nat, ind
18 Solna BGK   (HCP-Online.pdf) Filt NT, Cup Stockholm-6 Nat, ind
24-25 Trollhättan BGK EB IT, Semestermaran Int, ind
25 Västervik BGK  (HCP-Online.pdf) Filt NT Nat, ind
25 MGK 49 Nyköping Filt NT, MSV-Cupen-5, Gästabudsslaget Nat, ind
Juli        
3-5 SBGF / Borås MGK Slagspel  Filt Matchspel SM-Cup / SM-Veckan Ind, lag
8-9 Skoghall BGK Betong IT, 18:e Internationella Int, ind
12-15 SBGF / Göteborg BGK Filt OT-SM Ind, lag
15-16 SBGF / Göteborg BGK Filt 5-Manna-OT-SM Lag
22-23  SBGF F/B/EB Svenska Serien-3 Nat, lag
29 Örnsköldsvik MGK Filt NT, Lördag Nat, ind
30 Örnsköldsvik MGK Filt NT, Söndag Nat, ind
30 Sjöviken IF EB NT, ÖresundsTouren-3 Nat, ind
30 Mosås BGK Filt NT, MSV-Cupen-6 Nat, ind
30 Uppsala BGK Filt NT, Cup Stockholm-7 Nat, ind
Augusti        
2-5 EMF / Askim BGK (SWE)  EB / Betong  Junior-EM  Lag-slagspel  Matchspel Ind, lag 
2-5 EMF / Cheb (CZE) Lag-slagspel EB / Betong Oldtimer-EM  Matchspel Ind, lag
5 Sollefteå   INSTÄLLD Filt NT, Lördag Nat, ind
6 Sollefteå   INSTÄLLD Filt NT, Söndag Nat, ind
6 BGK Värend Filt NT Nat, ind
6 Daga BGK Filt NT, MSV-Cupen-7 Nat, ind
10-12 SBGF / Malmö BGK EB / Filt Ungdoms-SM Ind, lag
13 Myresjö BGK Filt NT Nat, ind
13 Strängnäs BGK Filt NT, MSV-Cupen-8 Nat, ind
17-19 EMF / Algund (ITA) Men Woman EB / Filt Europa Cupen Int, lag
19 Köping BGK Filt Bergslagen-DM 5-Manna DM, lag
19 Södertälje BGK Filt MSBGF-DM DM, ind
19-20 Sundsvall BGK Filt DM Nordsvenska Mästerskapen DM, ind, lag
20 Södertälje BGK Filt MSBGF-DM, Mixed + Lag DM, lag
20 Granhyddan BGK Filt SSBGF-DM DM, ind
20 Tuve Tigers BGK EB VSBGF-DM DM, ind, lag
20 Norrtälje BGK Filt ÖSBGF-DM DM, ind, lag
20 Köping BGK Filt Bergslagen-DM DM, ind
26-27 Djulö BGK    Matchspel Filt NT, MSV-Cupen FINAL Nat, ind
26 Skellefteå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
27 Skellefteå BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
27 Hjelmsjö BGK Filt NT, ÖresundsTouren-4 Nat, ind
27 Tuve Tigers BGK Filt NT, Tuvecupen Nat, ind
27 Norrtälje BGK Filt NT, Cup-Stockholm FINAL Nat, ind
September        
2-3 SBGF / Skoghall  Filt  Svenska Cupen, Lagcup  Nat, lag 
10 Hjelmsjö BGK   Finalspel Filt NT, ÖresundsTouren FINAL Nat, ind
11-12 WMF / Zaton (CRO)  MOS WAGM & DEAF WC Ind, lag
16-17 SBGF / MunktellArenan   Utbildningshelg  
20-23 WMF / Zaton (CRO) EB / Filt Senior.VM Ind, lag
24 Gullbergsbro BGK MOS IT, Minitouren Int, ind
Oktober        
Askim BGK  MOS  IT, Minitouren  Int, ind 
8 MunktellArenan Filt Mixed / Foursome 

Nat, lag 

8 BGK Linjen Filt DM Mixed / Foursome

DM, lag

15 Asarum BGK EB Top 8:1

Nat, ind

21-22 SBGF / MunktellArenan Filt Mixed-SM SM, lag
29 MunktellArenan EB Top Tolv Kval 1 Nat, ind
29 Linjen/Asarum/SSBGF Filt/EB Sydtouren 1 Nat, ind
29 BGK Jönköping Filt Västsvenska Touren 1 Nat, ind
November        
2-5 Höstlövet-MunktellArenan   Utbildning/Läger Ungdomar/Juniorer Läger 
11-12 BGK Jönköping  Filt  Västsvenska Serien Div. 1  Nat, lag 
11-12 Hårdton IK EB Västsvenska Serien Div. 2 Nat, lag
12 Linjen/Asarum/SSBGF Filt/EB Sydserien omg. 1 Nat, lag
18-19 Asarum BGK EB Maraton Int, lag
19 MunktellArenan Filt Top Tio Kval 1 Nat, ind
26 Asarum BGK EB Top 8:2 Nat, ind
26 Hårdton IK EB Västsvenska Touren 2 Nat, ind
December        
2-3  SBGF / Asarum  EB  SM-Inomhus  SM, ind 
9-10 Hårdton IK EB Västsvenska Serien Div. 1 Nat, lag
9-10 Alelyckan Filt Västsvenska Serien Div. 2 Nat, lag
10 BGK Linjen Filt ABBA Cup Nat, ind
10 MunktellArenan EB Top Tolv Kval 2 Nat, ind
17 Asarum BGK EB Top 8:3 Nat, ind
26 Linjen/Asarum/SSBGF Filt/EB Sydtouren 2 Nat, ind

 

 

 

Blå-#283e65 
Gul-#f0c634

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 2017-09-15 08:43
Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 0451-161 80
E-post: This is a mailto link

Se all info