Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram / Resultat 2018


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram inomhus 2017-2018.pdf

Spelprogram utomhus 2018.pdf

 

SBGF SPELPROGRAM 2018

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
6-7 SBGF / Asarum BGK  Finalspel EB Svenska Cupen  SM, lag 
14 Alelyckan Filt DM Västsvenska Inomhus DM, ind 
14  Asarum BGK EB Sydserien-2 Nat, lag
14 BGK Linjen Filt Lokalt seriespel-2 DS, Lag
20-21  MunktellArenan  EB  EB-Maraton  Int, lag 
21  BGK Linjen Filt  Parlagstävling DS, lag 
21  Asarum BGK  EB  Asarumsserien 1  DS, lag 
28  MunktellArenan  EB Top-12, Kval-3  Nat, ind 
28 Alelyckan Filt VSBGF-Tour-3 Nat, ind
28 Asarum BGK EB Top-8 FINAL Nat, ind
Februari        
3-4 BGK Linjen Filt  Nattmara  Nat, ind 
4 MunktellArenan Filt Top-10, Kval-2 Nat, ind
10-11 Alelyckan Filt VSBGF-Serie, Div 1 omg 3 Nat, lag
10-11 Borås MGK Filt VSBGF-Serie, Div 2 omg 3 Nat, lag
11 Asarum BGK EB Asarumsserien 2 DS, lag
17-18 MunktellArenan EB Top-12 FINAL Nat, ind
18 Borås MGK Filt VSBGF-Tour-4  Nat, ind
18 Asarum BGK EB Sydtouren-3 Nat, ind
24-25 SBGF / Borås MGK Filt 3-Manna Ungdom/Junior-U23 Nat, Lag
Mars        
3-4 Borås MGK Filt  VSBGF-Serie, Div 1, omg 4 Nat, lag
4 Asarum BGK EB Asarumsserien FINAL Nat, lag
4 MunktellArenan Filt Top-10, Kval 3 Nat, ind
10-11 MunktellArenan Filt/EB Kombi Nat, ind
11 BGK Linjen  Filt Sydtouren FINAL Nat, ind
11 Borås MGK Filt VSBGF-Tour, FINAL Nat, ind
17-18 DMV / Celle (TYS) EB U23-Challenge Int, lag
17-18 SBGF / MunktellArenan EB Tjejfemman Nat, lag
24-25 SBGF / Sundsvall   Årsmöte  
31 SBGF / Asarum BGK EB NM Int, lag
April        
SBGF / Asarum BGK   EB NM Int, lag
7-8 MunktellArenan Filt Top-10, FINAL Nat, ind
8 BGK Linjen Filt Sydserien-3 Nat, lag
22 Sundbyberg BGK MOS NT, Cup Stockholm-1 Nat, ind
22 Gullbergsbro BGK MOS IT Int, ind
29 Olofström BGK Filt NT, Vårmara Nat, ind
29 Enköping BGK Filt NT, Cup Stockholm-2 Nat, ind
29 Borås MGK Filt NT Nat, ind
Maj        
1 BGK Linjen Filt NT, ÖresundsTouren-1  Nat, ind 
1 Kungälv BGK MOS NT, Nat, ind
6 Staffanstorp BGK Filt NT, ÖresundsTouren-2 Nat, ind
6 Södertälje BGK Filt NT, MSV-Cup-1 Nat, ind
12-13 SBGF F/B/EB Svenska Serien-1 Nat, lag
19-20 WMF / Cheb (CZE) EB/Betong U23-NC Int, lag
20 Örebro BGK Filt NT, MSV-Cup-2 Nat, ind
20 Uppsala BGK EB NT, Cup Stockholm-3  Nat, ind
20 Tuve Tigers BGK EB  NT Nat, ind 
26 Skönsberg SK Filt  NT, Lördag NIFO Nat, ind 
27  Skönsberg SK Filt  NT, Söndag, NIFO  Nat, ind 
27 Sjöviken IF  EB  IT, ÖresundsTouren-3  Int, ind 
27 Eskilstuna BGK Filt NT, MSV-Cup-3 Nat, ind
27 Tantogården BGK Betong  NT, Cup Stockholm-4 Nat, ind 
27  Askim BGK  Betong  IT  Int , ind 
Juni        
3 BGK Jönköping Betong NT Nat, ind
3 Asarum BGK Filt NT Nat, ind
3 Södertälje BGK EB DM, NT, MSV-Cup-4 DM, Nat, ind
3 AK-98 BGK Betong NT, Cup Stockholm-5 Nat, ind
3 BGK Elit Filt NT Nat, ind
9-10 SBGF F/B/EB Svenska Serien-2 Nat, lag
16-17 WMF / Horni Bezdekov (CZE) MOS WAGM Int, ind, lag
16-17 Skoghall BGK Betong IT, 19:e Internationella Int, ind
16 Djulö BGK Filt NT, Mixed-Par 50 år Nat, lag
16 Umeå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
17 Umeå BGK EB NT, Söndag Nat, ind
17 Djulö BGK Filt NT, MSV-Cup-5 Nat, ind
17 Hjelmsjö BGK Filt/EB IT, ÖresundsTouren 4 Kombi Int, ind
17 Solna BGK Filt NT, Cup Stockholm-6 Nat, ind
24 MGK 49 Nyköping Filt NT, MSV-Cup-6, Gästabudsslaget Nat, ind
24 Trollhättan BGK EB NT, Lunnen Nat, ind
24-27 SBGF / Ungdomsläger Skoghall Filt/Betong Läger Läger
Juli        
4-7 SBGF / BGK Linjen Filt
SM-Veckan / Elitserien-3 Ind, lag
11-14 SBGF / BGK Elit Filt OT-SM Ind, lag
14-15 SBGF / BGK Elit Filt 5-Manna-OT-SM Lag
21-22  SBGF F/B/EB Svenska Serien-3 Nat, lag
25 Haga BGK Filt NT, MSV-Cup-7 Nat, ind
28 Örnsköldsvik MGK Filt NT, Lördag Nat, ind
29 Örnsköldsvik MGK Filt NT, Söndag Nat, ind
29 Mosås BGK Filt NT, MSV-Cup-8 Nat, ind
Augusti        
2-4 SBGF / Skoghall BGK  Filt/Betong  Ungdoms-SM Ind, lag 
5 Myresjö BGK
Filt NT, Jubileumstävling 40 år Nat, ind
5 Daga BGK Filt NT, MSV-Cup-9 Nat, ind
5 Norrtälje BGK Filt NT, Cup Stockholm-7 Nat, ind
8-11 WMF / Cheb /CZE) EB/Betong YWC-J-VM Int, ind, lag
8-11 EMF / Portel (POR) EB/Filt SEC-SEM Int, ind, lag
11 Skellefteå BGK Filt NT, Lördag Nat, ind
12 Skellefteå BGK Filt NT, Söndag Nat, ind
12 Malmö BGK EB NT, ÖresundsTouren-5 Nat, ind
12 Strängnäs BGK Filt NT, MSV-Cup-10 Nat, ind
12 Sundbyberg BGK Filt NT, Cup Stockholm-8 Nat, ind
18-19 Sollefteå BGK Filt DM-Nordsvenska Mästerskapen DM, ind
18 Mosås BGK Filt DM-MSBGF DM, ind
19 Mosås BGK Filt DM-MSBGF Mixed + 7-Manna DM, lag
19 BGK Värend Filt DM, NT, SSBGF DM, Nat, lag
19 Enköping BGK Filt DM-ÖSBGF DM, ind, lag
19 Göteborg  BGK Filt DM-VSBGF DM, ind, lag
22-25 EMF / Predazzo (ITA) EB/Betong EC-EM  Int, ind, lag
25 Köping BGK Filt DM-Bergslagen DM, ind
26 Skönsberg SK Filt NT, Lördag CITY Nat, ind
26 Skönsberg SK Filt NT, Söndag CITY Nat, ind
26 Malmö BGK EB NT, ÖresundsTouren-FINAL Nat, ind
26 Enköping BGK Filt NT, Cup Stockholm-FINAL Nat, ind
26 Tuve Tigers BGK Filt NT, Tuve-Cupen Nat, ind
September        
1-2 SBGF / Sundbyberg BGK  MOS SAGM  Int, lag 
8-9 MGK 49 Nyköping Filt NT, MSV-Cup-FINAL Nat, ind
16 Askim BGK MOS NT Nat, ind
29-30 SBGF / MunktellArenan    Utbildningshelg  
Oktober        
4-6 EMF / Porto (POR) EB/Betong EC-Europacupen Int, lag
November        
December        

 

 

 

 

Blå-#283e65 
Gul-#f0c634

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 2018-01-15 16:20
Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 0451-161 80
E-post: This is a mailto link

Se all info