Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram / Resultat 2019


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram utomhus 2020 v2.pdf

Spelprogram inomhus 2019-2020.pdf 

 

SBGF SPELPROGRAM 2019-2020

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
5-6 SBGF / MunktellArenan Finalspel EB Svenska Cupen SM, lag
13 Asarums BGK EB SydTouren:4 Nat, ind
13 Borås MGK F InomhusTouren:2 Nat, ind
19-20 MunktellArenan EB  EB-Maraton  Int, lag
20 BGK Linjen EB Invignings-Cup Nat, ind
20 Älmhult F Seriespel:2 DS, lag
26-27 Borås MGK F Västserien Div 1:2 DS, lag
26-27 Alelyckan F Västserien Div 2-3:2 DS, lag
27 Asarums BGK EB Top-8:2 Nat, ind
Februari        
2-3 BGK Linjen F 24-timmars  Nat, lag
3 MunktellArenan  F Top-10:2  Nat, ind
10 Älmhult F Seriespel:3 DS, lag
17 BGK Linjen EB Seriespel:2 DS, lag
17 Asarums BGK EB Seriespel:2 DS,lag
17 MunktellArenan EB Top-12:3 Nat, ind
23-24 SBGF / MunktellArenan EB 3-Manna, Ungd, Jun, U23 Nat, lag
Mars        
2-3 Liepaja (LAT) EB Liepaja Open Int, ind, lag
3 Asarums BGK  EB  Top-8:3  Nat, ind 
3 BGK Jönköping F InomhusTouren:3 Nat, ind
9-10 BGK Jönköping F Västserien Div 1:3 DS, lag
9-10 Borås MGK F Västserien Div 2-3:3 DS, lag
10 BGK Linjen EB SydTouren-Final Nat, ind
10 MunktellArenan  F Top 10:3 Nat, ind
16-17 Vedano (ITA)  FINAL
B U23 Challenge Int, lag
16-17 SBGF / Borås MGK  Dag 2 F Tjejfemman Nat, lag
24 Asarums BGK EB Seriespel:3-Final DS, lag
24 BGK Linjen F Seriespel:3 DS, lag
24 Borås MGK F InomhusTouren-Final Nat, ind
30-31 MunktellArenan EB  Top-12-Final Nat, ind
31 Asarums BGK EB Top-8-Final Nat, ind
April        
6-7 SBGF / Upplands Väsby   SBGF Årsmöte   
13-14 MunktellArenan F Top-10-Final Nat, ind
21 Askims BGK MOS IT, Slottskogen Open Int, ind
28 Olofströms BGK F NT, Vårmara Nat, ind
28 Borås MGK F NT Nat, ind 
28 Sundbybergs BGK MOS NT, Cup-Sthlm:1 Nat, ind 
Maj        
Sjöviken IF  EB  IT, ÖresundsTouren:1  Int, ind 
5 Södertälje BGK F NT, MSV-Cupen:1 Nat, ind
5 Enköpings BGK F NT, Cup-Sthlm:2 Nat, ind
11-12 SBGF / Seriespel B/EB/F/MOS Svenska Serien:1 Nat, lag
18 Sollefteå BGK F NT, Lördag Nat, ind
19 Sollefteå BGK F NT, Söndag Nat, ind
19 Växjö BGK F NT, Spetsamossen Open Nat, ind
19 Örebro BGK F NT, MSV-Cupen:2 Nat, ind
19 BGK Elit F NT, Skutskär Nat, ind
25 Skönsberg SK F NT, Lördag, (City) Nat, ind
26 Skönsberg SK F NT, Söndag, (City) Nat, ind
26 Hjelmsjö BGK EB IT, ÖresundsTouren:2 Int, ind
26 Eskilstuna BGK F NT, MSV-Cup:3 Nat, ind
26 Askims BGK B IT, Betongtävling Int, ind
26 Tantogårdens BGK (Inställd) B NT, Cup-Sthlm:3 Nat, ind
30-31 SBGF / Utbildn-Läger Gullbergsbro MOS/EB Utbildningsläger Ungd/Jun  
Juni        
1-2 SBGF / Utbildn-Läger Gullbergsbro MOS/EB Utbildningsläger Ungd/Jun  
2 BGK Jönköping B NT, Betongtävling Int, ind
2 Skoghalls BGK F NT, MSV-Cup:4 Nat, ind
2 Akalla Kanaan 98 BGK B NT, Cup-Sthlm:4 Nat, ind
8-9 SBGF / Seriespel B/EB/F/MOS Svenska Serien:2 Nat, lag
14-16 WMF / Kungälv (SWE) Grundtävl MOS WAGM Finalvarvet  Mixedfinal Int, ind, lag
15 Skellefteå BGK F NT, Lördag Nat, ind
16 Skellefteå BGK F NT, Söndag Nat, ind
16 Malmö BGK EB NT, ÖresundsTouren:3 Nat, ind
16 Djulö BGK F NT, MSV-Cup:5 Nat, ind
16 Norrtälje BGK F NT, Cup-Sthlm:5 Nat, ind
23 MGK 49 Nyköping F NT, MSV-Cup:6 Nat, ind
28-30 SBGF / Malmö BGK Slagspel EB SM-Veckan / Elitserien:3 /
Ind, lag
Juli        
SBGF / Malmö BGK  EB  SM-Veckan / Elitserien:3 / Cup Ind, lag
6-7 Skoghalls BGK B IT, 20:e Internationella Int, ind
10-13 SBGF / Olofströms BGK F OT-SM Ind, lag
13-14 SBGF / Olofströms BGK F OT-SM, 5-Manna Lag
20-21 SBGF / Seriespel B/EB/F/MOS Svenska Serien:3 Nat, lag
24 Haga BGK, (Mjölbys banor) F NT, MSV-Cup:7 Nat, ind
27 Umeå BGK F Lördag (F) Nat, ind
28 Umeå BGK EB Söndag (EB) Nat, ind
28 Mosås BGK F NT, MSV-Cup:8 Nat, ind
28 Solna BGK EB NT, Cup-Sthlm:6 Nat, ind
Augusti        
1-3  SBGF / Gullbergsbro BGK  EB/MOS  Ungdoms-SM  Ind, lag 
4 Sundbybergs BGK F NT, Cup -Sthlm:7 Nat, ind
4 Daga BGK F NT, MSV-Cup:9 (Daga 50 år) Nat, ind
4 Myresjö BGK F NT Nat, ind
7-10 WMF / Liepaja (LAT)   Matchplay EB  YEC, JEM  Mixed Pairs Int, ind, lag
7-10  EMF / Predazzo (ITA)  Matchplay B/EB  SEC, SEM  Int, ind, lag 
10 Örnsköldsvik MGK  NT, Lördag  Nat, ind 
11 Örnsköldsvik MGK NT, Söndag  Nat, ind 
11 BGK Värend  NT  Nat, ind 
11  Haninge BGK  NT, Cup-Sthlm:8 Nat, ind 
17  Daga BGK  DM, MSBGF, Ind  DM, ind 
17-18 Skönsberg SK  DM, NSBGF, (NIFO)  DM, ind, lag 
18  Sundbybergs BGK  MOS  DM, ÖSBGF  DM, ind, lag 
18 BGK Linjen  DM, SSBGF, ÖresundsTouren:4  DM, ind, lag 
18  Daga BGK  DM, MSBGF, 7-Manna  DM, lag 
18  Borås MGK  DM, VSBGF,   DM, ind, lag 
18  BGK Elit  F DM, BBGF, Skutskär  DM, ind, lag 
22-24  EMF / Voitsberg (AUT)  EB/F  EC, Europacupen  Int, lag 
24  Sundsvalls BGK  MOS  NT, Lördag  Nat, ind 
25  Sundsvalls BGK  MOS  NT, Söndag  Nat, ind 
25  BGK Linjen   Finalspel IT, ÖresundsTouren Final  Int, ind 
25  Strängnäs BGK  NT, MSV-Cup:10  Nat, ind 
25  Tuve Tigers BGK  NT, Tuve-Cupen  Nat, ind 
25  Sundbybergs BGK  MOS  NT, Cup-Sthlm Final  Nat, ind 
31  SBGF / Gullbergsbro BGK    Final MOS  SAGM  Int, ind, lag 
September        
1 SBGF / Gullbergsbro BGK  MOS  SAGM  Int, ind, lag 
7-8 Skoghalls BGK F NT, MSV-Cupen Final Nat, ind
7 Kristinebergs BGK MOS Krillan-Cup Nat, ind
22 MunktellArenan EB DM DM, lag, ind
28-29 SBGF / MunktellArenan    Utbildningshelg   
Oktober        
6 Älmhult F NT Nat, ind
13 BGK Linjen F Mixed/Foursome Nat, lag
13 MunktellArenan EB Top-12:1 Nat, ind
20 Älmhult F Älmhult-Serien:1 DS, lag
23-27 WMF / Zhouzhuang (CHI)  Match B/F WC, VM  Mixed Int, ind, lag
27 BGK Linjen F Landskrona-Serien:1 DS, lag
27 Asarums BGK EB Top-8:1 Nat, ind
27 BGK Jönköping F Västsvenska-Touren:1 Nat, ind
27 MunktellArenan F Top-10:1 Nat, ind
23-27  WMF / Zhouzhuang (CHI)  B/F  WC, VM  Int, ind, lag 
31 Arrangemang Höstlövet EB/F MunktellArenan  
November        
1-3 Arrangemang Höstlövet EB/F MunktellArenan   
9-10 SBGF / Borås MGK Mixed-SM  SM, lag 
16-17 SBGF / Göteborg    Planeringskonferens   
16-17 Asarums BGK  EB Maran  IT, lag 
23-24  BGK Jönköping  F Västsvenska Serien Div 1:1  DS, lag 
23-24 Borås MGK  Västsvenska Serien Div 2:1  DS, lag 
24  Asarums BGK  EB  Top-8:2  Nat, ind 
24  BGK Linjen  Landskrona-Tour:1  Nat, ind 
24  MunktellArenan  Top-10:2  Nat, ind 
30 SBGF / Asarums BGK  EB  SM-Inomhus  SM, ind 
December        
SBGF / Asarums BGK  EB SM-Inomhus  SM, ind 
8 BGK Linjen EB  Landskrona-Tour:2  Nat, ind
8 MunktellArenan  EB  Top-12:2  Nat, ind 
15 Asarums BGK  EB  Top-8: FINAL  Nat, ind 
15 BGK Linjen  EB  Landskrona-Serien:2 DS, lag 
Januari        
5-6 SBGF / Asarums BGK  EB  Svenska Cupen  SM, lag 
12 BGK Linjen EB  Landskrona-Tour:3  Nat, Ind 
12  Asarums BGK  EB  Asarum-Serien:1  DS, lag 
18-19  MunktellArenan  EB  EB-Maran  IT, lag 
19  Älmhult  Älmhult-Serien:2  DS, lag 
19  Borås MGK Västsvenska-Touren:2  Nat, ind 
26  BGK Linjen EB  Landskrona-Serien:3  DS, lag 
Februari        
1-2 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 1:2 DS, lag
1-2 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 2:2 DS, lag
2 Älmhult F Almhult-Serien:3 DS, lag
2 MunktellArenan F Top-10:3 Nat, ind
9 BGK Linjen F Landskrona-Serien:4 DS, lag
16 Asarums BGK EB Asarum-Serien:2 DS, lag
16 Alelyckan F Västsvenska-Touren:3 Nat, ind
16 MunktellArenan EB Top-12:3 Nat, ind
22-23 SBGF / Landskrona EB 3-Manna Ungdom/Junior/U23 Nat, lag
29 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 1:3 DS, lag
29 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 2:3 DS, lag
Mars        
1 Älmhult F NT Nat, ind
1 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 1:3 DS, lag
1 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 2:3 DS, lag
7-8 MunktellArenan F Top-10: FINAL Nat, ind
8 BGK Linjen F Landsrona-Tour: FINAL Nat, ind
14-15 SBGF / BGK Linjen F Tjejfemman Nat, lag
22 Asarums BGK EB Asarum-Serien: FINAL DS, lag
22 BGK Jönköping F Västsvenska-Touren: FINAL Nat, ind
28-29 MunktellArenan EB Top-12: FINAL Nat, ind
29 Alelyckan F DM DM, lag, ind
April        
4-5 SBGF / Göteborg   SBGF Årsmöte  
12-13 MunktellArenan EB/F Kombi Nat, ind

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blå-#283e65 

Gul-#f0c634

background-color: #f0c634; 

 

background-color: #283e65;

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 08 FEB 2019 10:22 Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info