Svenska Bangolfförbundets nya Sport- och tävlingskommitté är på plats. Vi har ställt några frågor till ledamöterna om vilka de är, vilka frågor de brinner lite extra för och vad de ser fram emot i kommitténs arbete.

 

Magnus Åkerlind, Norrtälje BGK

Magnus bor i Sollentuna och började spela bangolf 1988. Efter ett längre uppehåll från sporten började han tävla igen för tre år sedan.

Magnus vill bidra till att göra bangolfen relevant för spelare på alla nivåer och i alla åldrar. Han lyfter vikten av att det ska vara enkelt att börja spela och tävla, samtidigt som svensk bangolf behöver skapa bra förutsättningar för både bredd och elit. I kommittén ser han särskilt fram emot att arbeta med tävlingsformat, regelverk och lagspel, med målet att skapa tävlingsformer som möter svenska spelares behov och intressen.

Christopher Ihrmark, Gullbergsbro BGK

Christopher bor i Säffle och arbetar som enhetschef på Försäkringskassan.

För honom är det viktigt att alla respekteras för den de är och att bangolfen är en sport för alla. Tävlingsregler är ett annat område som han gärna vill lägga extra fokus på. Christopher ser fram emot att vara med och utveckla bland annat HCP Online, Bangolf Arena, SM och Svenska serien.

Calle Lindberg, Örnsköldsviks MGK

Calle bor i Örnsköldsvik och studerar restaurang- och livsmedelsprogrammet med inriktning kök och servering på Örnsköldsviks gymnasium.

Han brinner särskilt för ungdomar, marknadsföring i media och bangolfens framtid. I kommittén ser Calle fram emot att tillsammans med andra hitta lösningar som kan göra bangolfens tävlingsverksamhet ännu bättre.

Linus Armandsson, Uppsala BGK

Linus bor i Norrtälje och studerar försäljnings- och serviceprogrammet på Rodengymnasiet i Norrtälje.

En fråga som engagerar honom särskilt är hur bangolfen kan locka fler ungdomar och få dem att stanna kvar inom sporten. Han vill också utveckla hur bangolfen marknadsförs i förbundets olika kanaler. Linus ser fram emot att tillsammans med övriga i kommittén hitta nya lösningar och arbetssätt som kan utveckla svensk bangolf och dess tävlingsverksamhet.

Stefan Gillberg, BGK Jönköping

Stefan bor i Skövde och är inne på sitt 45:e år som aktiv bangolfare.

Han har lång erfarenhet från olika uppdrag inom svensk och internationell bangolf och är bland annat engagerad i SBGF, WMF och EMF. Stefan beskriver sitt engagemang enkelt: han brinner för sporten som helhet. Lite extra ligger dock tävlingsfrågor och regelverk honom varmt om hjärtat. Efter många år med i stort sett samma tävlingsformer ser Stefan fram emot möjligheten att vara med och utveckla och förnya tävlingsverksamheten inom svensk bangolf.

 

Har du tankar eller idéer som du vill skicka med till Sport- och tävlingskommittén? Hör gärna av dig till sport@bangolf.se

(Foto Per Eliasson)