Svensk Bangolf har under 3 dagar representerats av ordförande Mats Söderkvist och GS Lena Lindahl på Riksidrottsmötet i Göteborg.
Viktiga beslut har tagits och vi har varit med och påverkat för Bangolfens bästa.
Ett stort och viktigt beslut var ett helt nytt bestraffnings-reglemente kopplat till Trygg Idrott och RF:s stadgar kapitel 14.
Vi fick igenom vår motion om att öka synligheten för de mindre idrotterna inom RF.
Däremot fick vi inte igenom att 65+ skulle benämnas som kärnverksamhet och vara ett eget verksamhetsstöd. Vi kommer få fortsatt ekonomiska stöd under förutsättning att regeringen ger riktade medel

När det gäller det ekonomiska stöden för de kommande två åren kommer det bli tufft för Svensk Bangolf utifrån att kraven för verksamhetsstöd barn och ungdom och elitidrott skärps och att det ekonomiska stödet för vuxen-idrott utgår.
Vi fick hjälp av andra mindre idrotter att rösta igenom ett övergångsstöd för barn och ungdomsverksamhet med 90% respektive 80% av befintligt stöd under åren 2026 och 2027.

Skulle vi med hjälp av er föreningar under 2026 och 2027 få en ökad barn och ungdomsverksamhet och fler klubbar som rapporterar LOK-stöd kommer vi få tillbaka stödet, från 2028.

Vi var med och påverkade så att bidragstaket för de största förbunden stannar på 10%, vilket gör att vi får behålla en del av mellanskillnaden.

På lördagskvällen, på idrottsfesten, fick vi hedra 100 ledare som fick RFs förtjänsttecken, idrottens finaste pris. En av dom var bangolfens Stefan Gillberg.

Anna Iwarsson fick fortsatt förtroende som RF:s ordförande.