Hoppa till sidans innehåll

2020 Spelprogram / Resultat


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram utomhus 2020 v2.pdf

Spelprogram inomhus 2019-2020.pdf 

 

SBGF SPELPROGRAM 2020

B = Betong        EB = Europabana        F = Filt        MOS = Minigolf Open Standard (Äventyrsgolf)

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
5-6 SBGF / Asarums BGK    Finalspel EB  Svenska Cupen  SM, lag 
12 BGK Linjen EB  Landskrona-Tour:3  Nat, Ind 
12  Asarums BGK  EB  Asarum-Serien:1  DS, lag 
18-19  MunktellArenan  EB  EB-Maran  IT, lag 
19  Älmhult  Älmhult-Serien:2  DS, lag 
19  Borås MGK Västsvenska-Touren:2  Nat, ind 
26  BGK Linjen EB  Landskrona-Serien:3  DS, lag 
Februari        
1-2 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 1:2 DS, lag
1-2 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 2:2 DS, lag
2 Älmhult F Almhult-Serien:3 DS, lag
2 MunktellArenan F Top-10:3 Nat, ind
9 BGK Linjen F Landskrona-Serien:4 DS, lag
16 Asarums BGK EB Asarum-Serien:2 DS, lag
16 Alelyckan F Västsvenska-Touren:3 Nat, ind
16 MunktellArenan EB Top-12:3 Nat, ind
22-23 SBGF / Landskrona EB 3-Manna Ungdom/Junior/U23 Nat, lag
29 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 1:3 DS, lag
29 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 2:3 DS, lag
Mars        
1 Älmhult F NT Nat, ind
1 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 1:3 DS, lag
1 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 2:3 DS, lag
7-8 MunktellArenan F Top-10: FINAL Nat, ind
8 BGK Linjen F Landsrona-Tour: FINAL Nat, ind
14-15 SBGF / BGK Linjen F Tjejfemman Nat, lag
22 Asarums BGK EB Asarum-Serien: FINAL DS, lag
22 BGK Jönköping F Västsvenska-Touren: FINAL Nat, ind
28-29 MunktellArenan EB Top-12: FINAL Nat, ind
29 Alelyckan F DM DM, lag, ind
April        
4-5 SBGF / Göteborg   SBGF Årsmöte  
12-13 MunktellArenan EB/F Kombi Nat, ind
19 Askims BGK MOS NT, Slottskogen Open Nat, ind
26 Norrtälje BGK F NT, Cup-Sthlm:1 Nat, ind
26 Borås MGK F NT, Borås  Nat, ind
26 Olofström BGK F NT, Olofström Nat, ind
Maj        
3 BGK Linjen F IT, ÖresundsTouren:1 Int, ind
3 Södertälje BGK F NT, MSV-Cup:1 Nat, ind
3 Enköping BGK F NT, Cup-Sthlm:2 Nat, ind
9-10 SBGF B/EB/F/MOS Svenska Serien:1 Nat, lag
17 Daga BGK NT, MSV-Cup:2 Nat, ind
17  Sundbyberg BGK MOS  NT, Sundbyberg-Cup:1 Nat, ind
23  Umeå BGK EB  NT, Lördag  Nat, ind
23-24  Eskilstuna BGK  NT, MSV-Cup:3  Nat, ind
24  BGK Jönköping  NT, Jönköping  Nat, ind
24  Tantogården BGK  NT, Cup-Sthlm:3  Nat, ind
24  Umeå BGK EB  NT, Söndag  Nat, ind
24 Uddevalla BGK NT, Uddevalla  Nat, ind
30-31  Nationscup / Murnau (GER)  B/EB  U23 + Nationscup  Nat, ind
31  Sjöviken IF  EB  IT, ÖresundsTouren:2  Int, ind 
31  Askims BGK  IT, Askim  Int, ind 
31  Mosås BGK F DM, MSBGF Ind + Lag  DM, ind, lag
31  Akalla Kanaan 98 BGK  B NT, Cup-Sthlm:4 Nat, ind 
Juni        
6-7  SBGF  B/EB/F/MOS  Svenska Serien:2  Nat, lag 
13-14  Skönsbergs SK  F NT, Nifo  Nat, ind
14  Nybro BGK  DM, SSBGF Mixed  DM, lag 
14  Djulö BGK  NT, MSV-Cup:4  Nat, ind 
14  Uppsala BGK  EB  NT, Cup-Sthlm:5  Nat, ind 
19-21  WAGM / Gumpoldskirchen (AUT)  MOS  World Adventure Golf Maters  Int, ind, lag 
21  MGK 49 Nyköping  NT, MSV-Cup:5   Nat, ind 
27  Hjelmsjö BGK  EB  NT, Lördag  Nat, ind 
28  Hjelmsjö BGK  EB  NT, Söndag  Nat, ind 
Juli        
1-4  SBGF / Skoghalls BGK SM-Cup / Elitserien:3  Ind, lag
8-11  SBGF / Eskilstuna BGK  OT-SM  Ind, lag 
11-12  SBGF / Eskilstuna BGK  OT-SM / 5-Manna  Lag 
18-19  SBGF  B/EB/F/MOS  Svenska Serien:3  Nat, lag 
24  Askims BGK MOS  NT, Slottskogen  Nat, ind  
25  Skellefteå BGK  NT, Lördag  Nat, ind  
26  Skellefteå BGK  NT, Söndag  Nat, ind  
26  Mosås BGK  F NT, MSV-Cup:6 Nat, ind  
26  Solna BGK  EB  NT, Cup-Sthlm:6  Nat, ind  
30-31  SBGF / Umeå BGK  EB/F  Ungdoms-SM  Ind, lag 
Augusti        
1 SBGF / Umeå BGK   EB/F   Ungdoms-SM  Ind, lag 
2 Myresjö BGK F NT, Myresjö Nat, ind 
2 Örebro BGK F NT, MSV-Cup:7 Nat, ind 
2 Brøndby Strand MK (DEN) EB IT, ÖresundsTouren:3 Int, ind
4-8 WMF / Murnau (GER) B/EB YWC-JVM Int, ind, lag
5-8 WMF / Wanne-Eickel (GER) EB/F SWC-SVM (OT-VM) Int, ind, lag
8 Sollefteå BGK F NT, Lördag Nat, ind 
9 Sollefteå BGK F NT, Söndag Nat, ind 
9 Kalmar BGK F NT, Kalmar Nat, ind 
9 Haga BGK F NT, MSV-Cup:8 (Mjölby) Nat, ind 
9 Haninge BGK F NT, Cup-Sthlm:7 Nat, ind 
15 Haga BGK F DM, MSBGF, 60 års Jubileum DM, ind
15-16 Örnsköldsvik BGK MOS DM, NSBGF DM, ind, lag
16 BGK Kärnan F DM, SSBGF DM, ind
16 Haga BGK F DM, MSBGF, 60 års Jubileum DM, lag
16 Tantogården BGK B DM, ÖSBGF DM, ind, lag
16 Uddevalla BGK F DM, VSBGF DM, ind, lag
16 Stora Tuna BGK F DM, BBGF DM, ind, lag
19-22 EMF / Voitsberg (AUT) EB/F EM Seniorer Int, lag
22 Sundsvall BGK MOS NT, Lördag Nat, ind
23 Sundsvall BGK MOS NT, Söndag Nat, ind
23 BGK Värend F NT, Värend Nat, ind
23 Strängnäs BGK F NT, MSV-Cup:9 Nat, ind
23 Sundbybergs BGK MOS NT, Sundbyberg-Cup:2 Nat, ind
23  Tuve Tigers BGK  NT, Tuvecupen  Nat, ind
29-30  SBGF / Kristineberg BGK  MOS  SAGM Jungfrusund / Ekerö Int,ind, lag 
September        
5-6  MGK 49 Nyköping  NT, MSV-Cup:FINAL   
Kulladal BGK  F IT, ÖresundsTouren:4   
6 Tantogården BGK  NT, Cup-Sthlm:FINAL   
12-13 Tantogården BGK MOS NT, Sundbyberg-Cup:FINAL  
13 Kulladal BGK F IT, ÖresundsTouren:FINAL  
Oktober        
         
November        
         
December        
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blå-#283e65 
Gul-#f0c634
background-color: #f0c634; 
background-color: #283e65;

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 08 FEB 2019 10:22 Skribent: Askims
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info