Hoppa till sidans innehåll

2020 Spelprogram / Resultat


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade (länkarna kursiva)

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram 2020 - Corona.pdf v.5  2020-07-16 (Nybro ersätter Myresjö NT den 2 aug.)

Spelprogram utomhus 2020 v3.pdf

Spelprogram inomhus 2020-2021 v4.pdf

 

SBGF SPELPROGRAM 2020 (uppdaterat 2020-06-17)

B = Betong        E = Europabana        F = Filt        M = Minigolf Open Standard (Äventyrsgolf)

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
5-6 SBGF / Asarums BGK    Finalspel E Svenska Cupen  SM, lag 
12 BGK Linjen E LandskronaTouren:3  Nat, Ind 
12  Asarums BGK  E Asarum-Serien:1  DS, lag 
18-19  MunktellArenan  E EB-Maran  IT, lag 
19  Älmhult  Älmhult-Serien:2  DS, lag 
19  Borås MGK Västsvenska-Touren:2  Nat, ind 
26  BGK Linjen E Landskrona-Serien:3  DS, lag 
Februari        
1-2 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 1:2 DS, lag
1-2 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 2:2 DS, lag
2 Älmhult F Almhult-Serien:3 DS, lag
2 MunktellArenan F Top-10:3 Nat, ind
9 BGK Linjen F Landskrona-Serien:4 DS, lag
16 Asarums BGK E Asarum-Serien:2 DS, lag
16 Alelyckan F Västsvenska-Touren:3 Nat, ind
16 MunktellArenan E Top-12:3 Nat, ind
22-23 SBGF / Landskrona E 3-Manna Ungdom/Junior/U23 Nat, lag
29 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 1:3 DS, lag
29 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 2:3 DS, lag
Mars        
1 Älmhult F NT Nat, ind
1 Alelyckan F Västsvenska Serien Div 1:3 DS, lag
1 Borås MGK F Västsvenska Serien Div 2:3 DS, lag
7-8 MunktellArenan F Top-10: FINAL Nat, ind
8 BGK Linjen F LandsronaTouren: FINAL Nat, ind
14-15 SBGF / BGK Linjen F Tjejfemman Nat, lag
22 Asarums BGK                                  E   (Inställt) Asarum-Serien: FINAL DS, lag
22 BGK Jönköping F   (Inställt) Västsvenska-Touren: FINAL Nat, ind
28-29 MunktellArenan E   (Inställt) Top-12: FINAL Nat, ind
29 Alelyckan  F    (Inställt) DM DM, lag, ind
April        
4-5 SBGF / Borås   SBGF Årsmöte  
12-13 MunktellArenan E/F (Inställt) Kombi Nat, ind
19 Askims BGK M   (Inställt) NT, Slottskogen Open Nat, ind
26 Norrtälje BGK F    (Inställt) NT, Cup-Sthlm:1 Nat, ind
26 Borås MGK F    (Inställt) NT, Borås  Nat, ind
26 Olofström BGK F    (Inställt) NT, Olofström Nat, ind
Maj        
2 Gullbergsbro BGK M   (Inställt) NT, Night Mare Nat, ind
3 BGK Linjen F     (Inställt) IT, ÖresundsTouren:1 Int, ind
3 Södertälje BGK F     (Inställt) NT, MSV-Cup:1 Nat, ind
3 Enköping BGK F     (Inställt) NT, Cup-Sthlm:2 Nat, ind
9-10 SBGF        (Inställt) Svenska Serien:1 Nat, lag
17 Daga BGK F     (Inställt) NT, MSV-Cup:2 Nat, ind
17  Sundbyberg BGK M    (Inställt) NT, Sundbyberg-Cup:1 Nat, ind
23  Umeå BGK E     (Inställt) NT, Lördag  Nat, ind
23-24  Eskilstuna BGK  F     (Inställt) NT, MSV-Cup:3  Nat, ind
24  BGK Jönköping  B     (Inställt) NT, Jönköping  Nat, ind
24  Tantogården BGK  B     (Inställt) NT, Cup-Sthlm:3  Nat, ind
24  Umeå BGK E     (Inställt) NT, Söndag  Nat, ind
24 Uddevalla BGK F     (Inställt) NT, Uddevalla  Nat, ind
30-31  Nationscup / Murnau (GER)  B/E (Inställt) U23 + Nationscup  Nat, ind
31  Sjöviken IF  E     (Inställt) IT, ÖresundsTouren:2  Int, ind 
31  Askims BGK  B     (Inställt) IT, Askim  Int, ind 
31  Mosås BGK F     (Inställt) DM, MSBGF Ind + Lag  DM, ind, lag
31  Akalla Kanaan 98 BGK  B     (Inställt) NT, Cup-Sthlm:4 Nat, ind 
Juni         
6-7  SBGF         (Inställt) Svenska Serien:2  Nat, lag 
13-14  Skönsbergs SK  F     (Inställt) NT, Nifo  Nat, ind
14  Nybro BGK  F     (Inställt) DM, SSBGF Mixed  DM, lag 
14  Djulö BGK  F     (Inställt) NT, MSV-Cup:4  Nat, ind 
14  Uppsala BGK  E     (Inställt) NT, Cup-Sthlm:5  Nat, ind 
19-21  WAGM / Gumpoldskirchen (AUT)  M    (Inställt)  World Adventure Golf Maters  Int, ind, lag 
21  MGK 49 Nyköping  F     (Inställt) NT, MSV-Cup:5   Nat, ind 
27  Hjelmsjö BGK  E     (Inställt) NT, Lördag  Nat, ind 
28  Hjelmsjö BGK  E     (Inställt)  NT, Söndag  Nat, ind 
Juli        
1-4  SBGF / Skoghalls BGK B    (Inställt) SM-Cup / Elitserien:3  Ind, lag
8-11  SBGF / Eskilstuna BGK  F     (Inställt) OT-SM  Ind, lag 
11-12  SBGF / Eskilstuna BGK  F     (Inställt) OT-SM / 5-Manna  Lag 
18-19  SBGF         (Inställt)  Svenska Serien:3  Nat, lag 
18-19 Nybro MGK F DM, SSBGF, Mixed DM, lag
19 Skönsbergs SK F NT, City Nat, Ind
19 Södertälje BGK F NT, Södertälje Nat, ind
24  Askims BGK M    (Inställt) NT, Slottskogen  Nat, ind  
25  Skellefteå BGK  NT, Lördag  Nat, ind  
26  Skellefteå BGK  NT, Söndag  Nat, ind  
26  Mosås BGK  F     (Inställd) NT, Mosås Nat, ind  
26  Solna BGK  E NT, Solna Nat, ind  
31  SBGF / Umeå BGK  E Ungdoms-SM (slagspel) Ind, lag 
Augusti        
1 SBGF / Umeå BGK  Kval  Återkval E Ungdoms-SM (matchspel) Ind, lag 
2 Nybro MGK F NT, Nybro Nat, ind 
4-8 WMF / Murnau (GER) B/E (Inställt) YWC-JVM Int, ind, lag
5-8 WMF / Wanne-Eickel (GER) E/F  (Inställt) SWC-SVM (OT-VM) Int, ind, lag
9 Kalmar BGK F NT, Kalmar Nat, ind 
15 Haga BGK F DM, MSBGF, 60 års Jubileum DM, ind
15 BGK VK-78 F DM, BBGF 5-Manna DM, lag
15-16 Örnsköldsvik BGK M DM, NSBGF DM, ind, lag
16 BGK Kärnan F DM, SSBGF DM, ind
16 Haga BGK   Mixed
F DM, MSBGF, 60 års Jubileum DM, lag
16 Tantogården BGK B DM, ÖSBGF DM, ind, lag
16 Uddevalla BGK F DM, VSBGF DM, ind, lag
16 BGK VK-78 F DM, BBGF DM, ind, lag
19-22 EMF / Voitsberg (AUT) E/F  (Inställt) EM Seniorer Int, lag
22 Sundsvall BGK M NT, Lördag Nat, ind
23 Sundsvall BGK M NT, Söndag Nat, ind
23 BGK Värend F NT, Värend Nat, ind
23 Strängnäs BGK F NT, Strängnäs Nat, ind
23 Sundbybergs BGK M NT, Sumpan Open Nat, ind
23  Tuve Tigers BGK  NT, Tuvecupen  Nat, ind
26 Kristinebergs BGK M Krillan CUP Nat, ind
29-30  SBGF / Kristineberg BGK  FINAL M SAGM Jungfrusund / Ekerö Int,ind, lag 
September        
Kulladal BGK  F   (Inställt) NT, Kulladal Nat, ind
12-13 Sundbybergs BGK M NT, Sumpan Cup Nat, ind 
26-27 SBGF / Eskilstuna   Utbildningshelg  
Oktober        
10-11 MunktellArenan F Kval Top-10 (B-klassen)  Nat, ind
11 Asarums BGK E Top-8:1 Nat, ind 
17-18 SBGF / BGK Linjen Landskrona F Mixed-SM SM, lag
25 Värend / Växjö F Ind:1 Älmhult Nat, ind
25 Alelyckan F Final 2019-2020 Nat, Ind
29-31 Arrangemang Höstlövet E/F MunktellArenan  
November        
1 Arrangemang Höstlövet  E/F MunktellArenan  
7-8 Asarums BGK E EB-Mara Nat, lag
7-8 MunktellArenan F Kval Top-10 (C-klassen) Nat, ind
8 BGK Linjen F Landskrona Tour:1 Nat, ind
8 BGK Jönköping F Inomhustour:1 Nat, ind
14-15 SBGF / Örebro   Planeringskonferens  
21-22 Borås MGK F Inomhusserie Div 2 DS, lag
21-22 MunktellArenan E Kval Top-8 (B-klassen) Nat, ind
22 BGK Linjen E Landskrona Tour:2 Nat, ind
22 Asarums BGK E Top-8:2 Nat, ind
22 BGK Jönköping F Inomhusserie Div 1 DS, lag
28-29 MunktellArenan F SM-Inomhus SM, lag
December        
5-6 MunktellArenan E Kval Top-8 (C-klassen) Nat, ind 
6 BGK Linjen F Landskrona Tour:3 Nat, ind
6 Asarums BGK E Top-8:3 Nat, ind
13 BGK Linjen F Landskrona Tour FINAL Nat, ind
13 Asarums BGK E Top-8 FINAL Nat, ind
20 Värend/Växjö F Ind:2 Älmhult Nat, ind
27 BGK Linjen E/F Kombitävling Nat, ind
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blå-#283e65 
Gul-#f0c634
background-color: #f0c634; 
background-color: #283e65;

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 08 FEB 2019 10:22 Skribent: Jan-Åke Persson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Besöksadress:
Södra Kringelvägen 4
281 33 Hässleholm

Kontakt:
Tel: 045116180
E-post: This is a mailto link

Se all info