Hoppa till sidans innehåll

2022 Spelprogram / Resultat


Resultatlänkarna hittar ni här när tävlingarna är avslutade

Gamla resultat hittar ni i menyn till vänster under Resultat

Spelprogram inomhus 2021-2022 v3 (pdf 2022-01-22)

Fasta speldagar 2022 (pdf 2021-09-09)

Spelprogram utomhus 2022 (pdf 2021-11-14)

 

SBGF SPELPROGRAM 2022 (uppdaterat 2021-11-16)

B = Betong        E = Europabana        F = Filt        M = Minigolf Open Standard (Äventyrsgolf)

Datum Arrangör Underlag Tävling/Arr. Info
Januari        
8-9 SBGF / MunktellArenan     E    Inställd    Svenska Cupen  SM, lag 
16 Asarum E Asarumserie 1:3 Nat, lag
16 Borås Inomhustour del 2 Nat, ind
22-23 MunktellArenan E    Flyttad
EB Mara IT, lag
23 BGK Linjen E L:a Tour 2 Nat, ind
29-30 Borås F Inomhusserie Div. 1, omg 2 Nat, lag
29-30 Alelyckan F Inomhusserie Div. 2, omg 2 Nat, lag
30 Nybro F Älmhult lag cup Nat, lag
Februari        
6 MunktellArenan E Top Tolv Kval 2 Nat, ind
6 BGK Linjen E     L:a Serien omg 2:4 Nat, lag
13 Asarum E      Asarumserie 2:3 Nat, lag
20 MunktellArenan F      Top Tio Kval 3 Nat, ind
20 Alelyckan F      Inomhustour del 3 Nat, ind
20 BGK Linjen F      L:a Tour 3 Nat, ind
26-27 SBGF / Asarum E    Snöflingan, 3-manna/Ind Nat, lag
Mars        
5-6 Alelyckan F     Inomhusserie Div. 1, omg 3 Nat, lag
5-6 Borås F     Inomhusserie Div. 2, omg 3 Nat, lag
6 BGK Linjen F      L:a Serien omg3:4 Nat, lag
12-13 SBGF/Uppsala BGK M    Tjejfemman Nat, lag
20 MunktellArenan E Top Tolv Kval 3 Nat, ind
20 BGK Linjen E     L:a Tour FINAL Nat, ind
20 Asarum E Asarumserie 3:3 Nat, lag
20 Alelyckan F DM DM, ind, lag
26-27 MunktellArenan F Top Tio FINAL Nat, ind
27 BGK Jönköping F Inomhustour FINAL Nat, ind
April        
2-3 SBGF / Borås, Scandic Plaza   SBGF Årsmöte  
9-10 MunktellArenan E Top Tolv FINAL Nat, ind
10 BGK Linjen E L:a Serien omg 4:4 Nat, lag
15 Strömstads BGK F NT, Äggtävling Nat, ind
16-17 NM / Tampere (FIN) E Nordiska Mästerskapet IT, ind, lag
17-18 MunktellArenan E EB-maran IT, lag
17-18 Askims BGK M IT, City Golf Tour 1 IT, ind
23-24 Uppsala BGK IT, City Golf Tour 2 IT, ind
24 Borås MGK F NT, Borås Nat, ind
30 Gullbergsbro BGK M IT, City Golf Tour 3 IT, ind
Maj        
1 Gullbergsbro BGK M IT, City Golf Tour 3 IT, ind
1 Södertälje BGK F   NT, MSV Cup 1 Nat, ind
1 Enköping BGK F NT, Cup Stockholm 1 Nat, ind
1 Olofström BGK F NT, Olofström Nat, ind
7-8 SBGF   Svenska Serien:1 Nat, lag
15 Örebro BGK F NT, MSV Cup 2 Nat, ind
15 Ersta MGK F NT, Cup Stockholm 2 Nat, ind
15 BGK Linjen F NT, Öresundstouren 1 Nat, ind
22 Skoghalls BGK F NT, MSV Cup 3 Nat, ind
22 Tantogårdens BGK B NT, Cup Stockholm 3 Nat, ind
22 Kalmar MGK F NT, Kalmar Nat, ind
22 Uddevalla BGK F NT, Uddevalla Nat, ind
26 Kristineberg BGK M NT, Krillan Cup Nat, ind
27 Eskilstuna BGK F NT, Mixed Nat, lag
28 Skönsberg SK F NT, Nifo, Lördag Nat, ind
28-29 Eskilstuna BGK F NT, MSV Cup 4 Nat, ind
28-29 Sundbyberg BGK M IT, City Golf Tour 4 IT, ind
29 Skönsberg SK F NT, Nifo, Söndag Nat, ind
29 Nybro MGK F NT, Öresundstouren 2 Nat, ind
Juni         
4 MGK Warberg E   NT, Warbergsmaran Nat, ind
4-5 WMF / Murnau (GER) B + E   Nations Cup, U 23  IT, ind, lag
4-5 WMF / Wanne-Eickel (GER) F + E   Nations Cup, Oldtimers  IT, ind, lag 
5 Solna BGK E    NT, Cup Stockholm 4 Nat, ind
5 BGK Jönköping M    NT, Jönköping Nat, ind
11-12 SBGF   Svenska Serien:2 Nat, lag
17-18 WMF / Bamberg (GER) E DÖV-VM IT, ind, lag
17-19 WAGM / Kuopio (FIN) M World Adventure Golf Masters IT, ind, lag
18 Umeå BGK E NT, Umeå, Lördag Nat, ind
18-19 Sundbyberg BGK F NT, Jubileumstäv 70 år Nat, ind
19 Umeå BGK E NT, Umeå, Söndag Nat, ind
19 Mosås BGK F NT, MSV cup 5 Nat, ind
19 Sjöviken IF E IT, Öresundstouren 3 IT, ind
19 Göteborg BGK F NT, Göteborg Nat, ind
26 MGK 49 Nyköping F NT, MSV Cup 6 Nat, ind
30 SBGF / Linköping M SM-veckan + Elitserien + CGT Ind, lag
Juli        
1-3 SBGF / Linköping M SM-veckan + Elitserien + CGT Ind, lag
9 Sundsvall BGK M NT, Sundsvall, Lördag Nat, ind
10 Sundsvall BGK M NT, Sundsvall, Söndag Nat, ind
9-10 Skoghalls BGK B IT, 21:a Internationella IT, ind
13-16 SBGF / Eskilstuna BGK F OT-SM Ind, lag 
16-17 SBGF / Eskilstuna BGK F 5-manna OT-SM Lag
23-24 SBGF   Svenska Serien Omg 3 Nat, lag 
29-30 SBGF / Hofors BGK F Ungdoms-SM Ind, lag 
31 Myresjö BGK F NT, Myresjö Nat, ind
Augusti        
6-7 Sundsvall BGK M IT, City Golf Tour 6 IT, ind
7 Haga BGK F NT, MSV Cup 7 Nat, ind
7 Akalla Kanaan 98 BGK B NT, Cup Stockholm 5 Nat, ind
7 Västerviks BGK F NT, Västervik Nat, ind
7 MGK Warberg E NT, Nationella + 3-manna Nat, ind, lag
9-13 WMF / Murnau (GER) E + B Junior-VM IT, ind, lag
10-13 WMF / Wanne-Eickel (GER) E + F Oldtimers-VM IT, ind, lag
13-14 NSBGF / Skellefteå BGK F DM DM ind, lag
13 MSBGF / Strängnäs BGK F DM individuellt DM ind
13 ÖSBGF / Sundbyberg BGK F DM Mixed / Par DM lag
13 BSBGF / Ludvika BGK F DM Individuellt DM, ind
14 MSBGF / Strängnäs BGK F DM 5-manna DM, lag
14 ÖSBGF / Sundbyberg BGK F DM Individuellt DM, ind
14 SSBGF / Hjelmsjö BGK F DM i Åstorp DM,ind,lag
14 VSBGF / Askims BGK B DM DM,ind,lag
14 BSBGF / Ludvika BGK F DM Lag DM, lag
20-21 BGK 49 Nyköping F NT, MSV Cup FINAL Nat, ind
20-21 Örnsköldsviks MGK M IT, City Golf Tour 7 IT, ind
21 Solna BGK E NT, Cup Stockholm FINAL Nat, ind
21 BGK Kärnan F NT, Kärnan Nat, ind
21 Uddevalla BGK M NT, Uddevalla Nat, ind
24-27 WMF / Voitsberg (AUT) F + E EM IT, lag
27-28 Örebro BGK M IT, City Golf Tour 8 IT, ind
28 Malmö BGK E NT, Öresundstouren 6 Nat, ind
28 Tuve Tigers BGK F NT, Tuvecupen Nat, ind
September        
3-4 SBGF / Skoghall BGK B SM Betong IT,ind
10-11 Haga BGK M IT, City Golf Tour FINAL IT, ind
11 Malmö BGK E IT, Öresundstouren FINAL IT, ind
17-18 SBGF / MunktellArenan   Utbildningshelg  
25 MunktellArenan / Eskilstuna BGK E DM, MSBGF DM, ind, lag
29 WMF / Portel (POR) F/E Champions League IT, lag
Oktober        
1 WMF / Portel (POR) F/E Champions League IT, ind
15-16 SBGF / Uppsala BGK M Mixed-SM Int, lag
November        
2-5 SBGF / MunktellArenan F + E Höstlövet  
12-13 SBGF /   Planeringskonferens  
26-27 SBGF /   Inomhus-SM SM, ind
December        
         
         
         
         
         
         
         
         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blå-#283e65 
Gul-#f0c634
background-color: #f0c634; 
background-color: #283e65;

NT, Cup Stockhom
Uppdaterad: 16 NOV 2021 13:22 Skribent: Uppdaterad av Annelie Lundell
E-post: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Bangolfförbundet
H-Huset, Håstaholmen
824 42 Hudiksvall

Besöksadress:
H-Huset, Håstaholmen
824 42 Hudiksvall

Kontakt:
Tel: 0702517314
E-post: This is a mailto link

Se all info

Outlook-rjrqmpbr.png